Kotimaan kisoja: Kinnunen heitti 78,01 Seinäjoella

Äänekosken Urheilijoiden Jami Kinnunen heitti kauden toiseksi pisimmän keihäskaarensa aluemestaruuskisoissa Seinäjoella. Kinnunen voitti kilpailun tuloksella 78,01.

Samoissa kisoissa Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Aleksi Lehto sivusi 200 metrillä kauden parastaan 21,43, mutta kilpailu juostiin 2,9 metriä sekunnissa puhaltaneessa myötäisessä.

Naisten 200 metrillä Äänekosken Urheilijoiden Aino Pulkkinen vei voiton ajalla 24,02. Hän juoksi hiljattain Lahdessa ennätyksensä 23,84.

Häme Gamesissa Riihimäellä Keuruun Kisailijoiden Salla Sipponen voitti kiekkokisan heitettyään 54,42. Riihimäen Kiskon Inga Linna vei moukarikisan heitettyään 65,21.

IF Raseborgin Teo Takala voitti miesten keihäänheiton kesän parhaallaan 74,39. Takalan ennätys on 75,15.

Seinäjoki: 

Aluemestaruuskilpailut:

Miehet:

200 m (+2,9) 1) Aleksi Lehto SeinäjsU 21,43w, 2) Aleksi Tuononen ÄhtU 21,71w, 3) Mikko Laaksonen KaustPV 22,10w, 4) Antti Tuomela LaihLu 22,15.

400 m aj: 1) Kaapo Kangas JyväskKU 58,53.

Korkeus: 1) Aleksi Klemola UllKi 190.

Moukari: 1) Juha Rinta-aho TöysVe 58,85, 2) Simon Solvin IKFalken 58,37.

Keihäs: 1) Jami Kinnunen ÄänekU 78,01, 2) Toni Kuusela KuortKu 73,60, 3) Jaakko Hauta-aho TöysVe 71,26.

Naiset:

200 m 1. erä (+1,1): 1) Anna Julin IFNykn 25,42;

2. erä (+1,3): 1) Aino Pulkkinen ÄänekU 24,02, 2) Minttu-Maaria Alanen VaasVa 26,00, 3) Heini Ikonen JyväskKU 26,08.

800 m: 1) Veera Hakomäki SeinäjsU 2.14,17, 2) Saana Lappalainen SeinäjsU 2.14,26 (T13-sarjan ka. 2 paras aika), 3) Enni Katajalaakso KannU 2.16,23.

3000 m ej: 1) Pihla Hokkanen SavonlRie 11.54,37.

400 m aj: 1) Oona Hujanen HKV 61,77, 2) Pihla Aro TampPy 66,42.

Pituus: 1) Emmi Mäkinen JyväskKU 567.

Kuula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,51, 2) Niina Kelo KeskiUYU 13,36.

Kiekko: 1) Niina Kelo KeskiUYU 45,87, 2) Piia Koski TeuvRi 41,50.

17-v. 200 m 2. erä (+1,4): 1) Vilma Mäki AlavU 25,71.

2000 m ej: 1) Venla Saari JyväskKU 6.57,84, 2) Venla Marjanen KaipVi 7.42,14.

Riihimäki:

Häme Games:

Naiset, 60 m: 1) Jasmin Showlah HIFK 7,75 

100 m (+1,5): 1) Annika Mäenpää NoormNo 12,15, 2) Eeva Paavilainen TuWe 12,26, 3 Matilda Bogdanoff HIFK 12,26.

200 m (+0,4): 1) Emma Hyvärinen TuUL 24,87.

100 m aj (0,0): 1) Julia Enarvi TamPy 13,99, 2) Saga  Kivekäs EspTa 14,16. 

Kiekko: 1) Salla Sipponen KeurKi 54,42, 2) Krista Uusi-Kinnala LaitJy 51,75

Moukari: 1) Inga Linna RiihimKi 65,21.

Keihäs: 1) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 51,32, 2) Milja Lusila AsikkRai 50,03

Miehet:

100 m (+ 1,2): 1) Ville Aarnivala TamPy 10,97, Arttu Paananen HKV 11,02

Korkeus: 1) Julius Kuusela LänsiUU 202, 2) Daniel Kosonen TamPy 202

Pituus 1) Pyry Keränen KarkPo 724

Kuula: 1) Nico Oksanen LoimVo 17,14

Keihäs: 1) Teo Takala IF Raseb 74,39

Savonlinna, Olli Teijonmaan muistokisat:

Miehet:

110 m aidat (+2,3): 1) Niko Tahvanainen PyhäsU 15,44.

Pituus: 1) Mikko Rummukainen RistU 705 (+1,7).

Kuula: 1) Kalle Savolainen KeitNu 15,05.

Naiset:

200 m (+0,0): 1) Hertta Heikkinen JoensKa 25,29.

Korkeus: 1) Milka Riiali ImU 1,65.

Kuula: 1) Henna Sallinen SavonlRie 13,79, 2) Jutta Heikkinen JoensKa 12,15, 3) Hertta Heikkinen JoensKa 12,12.

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumVi 49,34, 2) Henna Sallinen SavonlRie 40,61.

Kuusamo: 

Pk. kilpailut:

Naiset,100 m aidat (-2,3) 1) Sonja Stång KuivAu 14,46.